Husqvarna 230-PDMX4 power distribution unit
Husqvarna
Article nr: 5488375-01
Add to cart
  • Information
  • 230 V power distributor for overload-free multi-charging
    Husqvarna 230-PDMX4 allows you to connect multiple chargers without the risk of overloading an electrical circuit. By detecting the ampere draw of each battery, it distributes power to each charger, enabling efficient charging without modifying the fuse system in your workshop. Connect up to four units to a single PDM, which intelligently keeps the maximum circuit load below 16 A, even when several charging units are used simultaneously. Thanks to load-sensing technology, the system automatically switches power from fully charged units to those that require power, enabling overnight charging without the need to change batteries. By using the Husqvarna 230-PDM mounting kit multi (available as an accessory), this scalable system makes it possible to double or quadruple the charging capacity.
  • Specifications
  • Warranty: 36 Months
  • Files
Customers also bought
Husqvarna Battery BLi200 5.0Ah 36V (Pro)
In stock
Buy
Husqvarna Battery BLi30 7.7Ah 36V (Consumer)
In stock
Buy
Husqvarna Battery B220X 6Ah 36V (Pro)
Husqvarna Battery B330X 9 Ah 36V (Pro)
Husqvarna Battery BLi300 9Ah 36V (Pro)